ŻYCZENIA PREZESA OKRĘGU ŚLĄSKIEGO – rozpoczęcie roku szkolnego 2014 – 2015

1 września 2014

Koleżanki i Koledzy

U progu rozpoczynającego się nowego roku szkolnego, nauczycielom
oraz pracownikom administracji i obsługi śląskich placówek oświatowych, składam serdeczne życzenia samych dobrych szkolnych dni. Dni pełnych spokoju, satysfakcji i sukcesów oraz szacunku i uznania uczniów, rodziców
i członków lokalnej społeczności.

Nauczyciel bez wątpienia jest najważniejszym ogniwem w całym edukacyjnym łańcuchu. Ale nauczyciel nie może być samotnym żeglarzem. Musi czuć wsparcie państwa, samorządu, rodziców. Każdy z nauczycieli doskonale wie, że wykonuje zawód wymagający nie tylko wiedzy
i umiejętności, ale także osobistego zaangażowania. Jest to bowiem zawód, który spełnia szczególną rolę w społeczeństwie.

Już w 1905 r. w „Programie zawodowym nauczycielstwa…” * był umieszczony zapis: „Nauczyciele(ki) tak z tytułu usług, wyświadczanych rodzicom, społeczeństwu i państwu, jako też ze względu na wpływ jaki mają na młode pokolenie, zajmują w każdym oświeconym narodzie stanowisko ważne i zacne.”

Słowa szacunku i uznania powinny zatem również płynąć z ust Ministra Edukacji Narodowej. I tego życzę Wam Koleżanki i Koledzy u progu nowego roku szkolnego.

Natomiast pracownikom niepedagogicznym życzę, aby już w tym roku szkolnym zostało zmienione prawo dyskryminujące nasze Koleżanki i Kolegów zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach miast i gmin.

Życzę by ten nowy rok szkolny był dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty pełen dobrych doświadczeń i perspektyw.

Jadwiga Aleksandra Rezler

Prezes Okręgu Śląskiego ZNP

*      Źródło: Program Zawodowy Nauczycielstwa Ludowego w Galicji, Kraków, 1905;
w: „Szkice z dziejów Związku Nauczycielstwa Polskiego” (ZNP, Warszawa 1939)